MLEKO W DIECIE CZŁOWIEKA
Surowiec spożywczy, jakim jest mleko, to w wielu kulturach społecznych podstawa    żywienia, a w szczególności najmłodszych członków społeczeństw, tj. dzieci. Mleko jest cenione przede wszystkim za stosunkowo wysokie walory odżywcze i za fakt, że jest prawie w 100% trawione w organizmie. Spożywanie mleka i jego przetworów stanowi istotne uzupełnienie naszej codziennej diety. Przede wszystkim dlatego, że niezależnie od pochodzenia w jego skład wchodzą cztery podstawowe grupy związków chemicznych, tj.: białka, lipidy, węglowodany - głównie laktoza, składniki mineralne.
Każda z wymienionych grup składników odgrywa bardzo istotną rolę żywieniową w ludzkim organizmie.
SPOŻYWANIE MLEKA
Mając na uwadze, z jednej strony wiele aspektów zdrowotnych wynikających ze spożywania mleka, a z drugiej jednocześnie często występującą niechęć do jego spożywania, szczególnie przez dzieci, jak i grupę osób dorosłych, istnieje potrzeba poszukiwania nowych form wprowadzania na rynek mleka. Jednym z takich rozwiązań jest mleko w proszku. Jedną z łatwych form w jakiej mleko w proszku mogłoby być dostępne dla konsumentów, to jego tabletkowanie. Mleko w postaci tabletek stanowi dobrą i wygodną alternatywę dla spożywania mleka krowiego w postaci płynnej. Jednocześnie mleko w postaci tabletek będzie charakteryzowało się znaczne dłuższą przydatnością do spożycia oraz większym skoncentrowaniem składników odżywczych w stosunku do tradycyjnego mleka.
OCZEKIWANIA KONSUMENTÓW
Chcąc sprostać oczekiwaniom ze strony coraz bardziej wymagających i świadomych konsumentów, którzy „kładą coraz większy nacisk” na aspekt prozdrowotności produktów spożywczych, jak również ich jakość, w tym cechy organoleptyczne, producenci muszą poszukiwać innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Prozdrowotny aspekt żywności związany jest z jej korzystnym oddziaływaniem na organizm człowieka, wnoszący nie tylko walory odżywcze, ale mający wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, jak również działanie profilaktyczne w zakresie występowania chorób cywilizacyjnych, tj.: cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, neurodegeneracyjne, nowotworowe oraz o podłożu zapalnym.
INNOWACYJNY PRODUKT
Odpowiedzią na ten trend jest zaproponowanie przez naszą firmę Polish Milk Technologies  Sp. z o.o. innowacyjnego wyrobu na bazie mleka w proszku w postaci tabletek (nowej formy cukierków), dodatkowo wzbogaconych w wybrane ekstrakty roślinne o istotnych właściwościach bioaktywnych. Dla zapewnienia odpowiednich walorów   smakowych i zapachowych w recepturze innowacyjnych wyrobów znajdą się również owoce truskawki i borówki amerykańskiej w postaci liofilizowanej lub sproszkowanej. Owoce te oprócz akceptowanych przez konsumenta walorów smakowych cechują się szczególnie dużą zawartością związków polifenolowych o szczególnie istotnej bioaktywności, tak ważnej dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
TRUSKAWKI W NASZEJ DIECIE
Truskawki zdecydowanie należą do najpopularniejszych w Polsce owoców, a niska wartość kaloryczna tych owoców pozwala na ich spożywanie przez osoby na diecie. Są one bogatym  źródłem witaminy C, która jest najpopularniejszym naturalnym przeciwutleniaczem. Na uwagę zasługuje fakt, iż truskawki zawierają w swoim składzie duże ilości manganu - składnika mineralnego będącego silnym antyoksydantem, który odgrywa również rolę w utrzymaniu zdrowych kości oraz zapewnia prawidłowy metabolizm energetyczny. Truskawki zawierają także związki bioaktywne, takie jak kwas elagowy, antocyjany, kwercetynę i katechiny. Substancje te charakteryzują się przede wszystkim działaniem antyoksydacyjnym, a także m.in. przeciwzapalnym.
BORÓWKI W NASZEJ DIECIE
Owoce borówki amerykańskiej oprócz smaku cenione są przede wszystkim za wartości odżywcze i liczne właściwości prozdrowotne. Borówki amerykańskie posiadają wysoką wartość odżywczą przy jednocześnie niskiej kaloryczności (57 kcal/100 g). Owoce borówki amerykańskiej cenione są głównie ze względu na zawartość związków antyoksydacyjnych (głównie antocyjanów oraz witaminy C i E), które "wymiatają" z organizmu wolne rodniki, które z powodując uszkodzenia materiału genetycznego i błon komórkowych, przyczyniają się do powstawania wielu groźnych chorób (choroby nowotworowe i choroby układu krążenia). W owocach borówki występuje substancja, która wykazuje działanie podobne do insuliny odpowiedzialnej za regulowanie poziomu cukru we krwi. Dlatego owoce te mogą być spożywane przez diabetyków. Właściwości antynowotworowe owoców borówki amerykańskiej podyktowane są obecnością w ich składzie hormonów roślinnych tzw. fitoestrogenów. Z kolei garbniki występujące  w tych owocach nadają im działanie bakteriobójcze i ściągające. Istniejące dane literaturowe potwierdzają również pozytywny wpływ spożycia borówki amerykańskiej na poprawę wzroku. Właściwość tę, owoce borówki amerykańskiej zawdzięczają obecnym w ich składzie antocyjanom i witaminie A. Ekstrakty z borówki polepszają mikrokrążenie w gałce ocznej, mają wpływ na ukrwienie w obrębie tęczówki, co istotne, są również przydatne w leczeniu chorób siatkówki oka. Udowodniono, iż borówka amerykańska wspomaga kurację zaćmy, a także zwyrodnienia plamki żółtej.
CZYSTA ETYKIETA
Należy również podkreślić, że firma nasza Polish Milk Technologies  Sp.z o.o. wprowadzając zaproponowane dodatki owocowe do składu recepturowego innowacyjnego, nowego wyrobu cukierniczego, tj. tabletek na bazie mleka w proszku, dzięki ich właściwościom antyoksydacyjnym, będą spełniały w nich również rolę naturalnych konserwantów. To nowe rozwiązanie pozwoli tym samym firmie na stosowanie tzw. „czystej etykiety” dla swoich wyrobów.
ZADBAJ O SWOJĄ DIETĘ
Postępujący wzrost występowania chorób cywilizacyjnych powoduje, że wiele osób poszukuje naturalnych produktów żywnościowych, chcąc zmienić bądź udoskonalić dietę. Już samo mleko w proszku należy do surowca istotnie zasobnego w składniki odżywcze. Dodatkowo planowane przez naszą firmę uzupełnienie podstawowego składu recepturowego nowego produktu o wybrane liofilizaty owoców, które będą miały wpływ na zwiększenie w produkcie zawartości składników bioaktywnych oraz wzrost ich aktywności przeciwutleniającej, spowoduje, że cukierki na bazie mleka w proszku zyskają miano produktu o cechach funkcjonalnych, w stosunku do tradycyjnych tabletek na bazie mleka w proszku dostępnych już w sprzedaży.