MLEKO W DIECIE CZŁOWIEKA
Surowiec spożywczy, jakim jest mleko, to w wielu kulturach społecznych podstawa żywienia, a w szczególności najmłodszych członków społeczeństw, tj. dzieci. Mleko jest cenione przede wszystkim za stosunkowo wysokie walory odżywcze i za fakt, że jest prawie w 100% trawione w organizmie. Spożywanie mleka i jego przetworów stanowi istotne uzupełnienie naszej codziennej diety. Przede wszystkim dlatego, że niezależnie od pochodzenia w jego skład wchodzą cztery podstawowe grupy związków chemicznych, tj.: białka, lipidy, węglowodany - głównie laktoza, składniki mineralne.
Każda z wymienionych grup składników odgrywa bardzo istotną rolę żywieniową w ludzkim organizmie.
SPOŻYWANIE MLEKA
Mając na uwadze, z jednej strony wiele aspektów zdrowotnych wynikających ze spożywania mleka, a z drugiej jednocześnie często występującą niechęć do jego spożywania, szczególnie przez dzieci, jak i grupę osób dorosłych, istnieje potrzeba poszukiwania nowych form wprowadzania na rynek mleka. Jednym z takich rozwiązań jest mleko w proszku. Jedną z łatwych form w jakiej mleko w proszku mogłoby być dostępne dla konsumentów, to jego tabletkowanie. Mleko w postaci tabletek stanowi dobrą i wygodną alternatywę dla spożywania mleka krowiego w postaci płynnej. Jednocześnie mleko w postaci tabletek będzie charakteryzowało się znaczne dłuższą przydatnością do spożycia oraz większym skoncentrowaniem składników odżywczych w stosunku do tradycyjnego mleka.
OCZEKIWANIA KONSUMENTÓW
Chcąc sprostać oczekiwaniom ze strony coraz bardziej wymagających i świadomych konsumentów, którzy „kładą coraz większy nacisk” na aspekt prozdrowotności produktów spożywczych, jak również ich jakość, w tym cechy organoleptyczne, producenci muszą poszukiwać innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Prozdrowotny aspekt żywności związany jest z jej korzystnym oddziaływaniem na organizm człowieka, wnoszący nie tylko walory odżywcze, ale mający wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, jak również działanie profilaktyczne w zakresie występowania chorób cywilizacyjnych, tj.: cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia, neurodegeneracyjne, nowotworowe oraz o podłożu zapalnym.